Komorní setkání KLUBu A

Dne 23.4.2016 se uskutečnilo v Hradci Králové další setkání dobrovolného, nezávislého, ambiciozního a chudého seskupení stoupenců amatérských staveb létajících strojů, známého již pod pojmem KLUB A.

Mnozí z dřívějších účastníků se nedostavili, protože dali přednost například výstavě AERO 2016 ve Friedrichshafenu, svým osobním nebo rodinným záležitostem a třeba i důležitým jubileím, jako Venda Brandejs u příležitosti svých desetinásobných narozenin, kam se nemohl nedostavit. Bereme to jako dostatečnou omluvu a jemu přejeme hodně úspěchů.

Protože však by mohla nastat situace, kdy tato setkání nebudou třeba nijak zvlášť přitažlivá, tak uspořádáme další setkání asi až v říjnu tohoto roku.

V té době budou v pokročilejším stádiu stavby dva kluzáky, jak jsme se o nich zmiňovali. Vypadá to tak, že by mohly být připraveny k testování v druhé polovině roku 2017. Je to snažení Slávy Macha, celokompozitový stroj   a také Libora Knápka převážně stroj dřevěné konstrukce.

Jiní se zatím k nim nepřidali, ač by to celkovému tvůrčímu úsilí určitě prospělo.

Aleš Kondr na tomto setkání připomněl existenci fóra KLUBu A a jeho možnosti, tak jak si to někteří naši příznivci přáli. Snad je to přiměje k vyššímu využití tohoto  nástroje komunikace.

1003 Polovina kompoz. trupu - Mach , březen 2016

002

2.5.2016                                                                           Jaroslav Lněnička

Unmanned water(not air) vehicle

Sea HunterPřestože je naším přednostním zájmem aerodynamika a fyzikální  zákony, které umožňují letadlům pohybovat se v atmosféře Země, nemohli jsme nechat bez povšimnutí i některé okolnosti provázející úkazy hydrodynamické.

Neboť to byla mimo jiné i hydrodynamika a konec konců i hydrostatika (Archimedův zákon a vzduchoplavectví), které zejména zpočátku objevování zákonitostí při proudění tekutin stály v těsném závěsu. Více >

Výstava fotografií Radky Máchové z aviatiky

final_vystava_pozvanka-web - R. Máchová

Všem lidem od aviatiky oznamujeme, že naše příznivkyně paní Radka Máchová, pořádá výstavu fotografií z letecké branže.

Doporučujeme ji navštívit, teď mám na mysli výstavu. Více >

Snad akrobatické zápolení v povětří ?

Luňák L-107Již jsem delší dobu nepoškádlil aviatickou „samodělnou“ veřejnost geometrickými výtvory, které mohou být zvány třeba profily nosných ploch. Profil nosné plochy, ale nejen její, může být diskutován například jako jakási uzavřená geometrická křivka s horní a spodní stranou, tloušťkou a prohnutím, nebo i bez něho. Od ní pak očekáváme, že na nosné ploše vhodného tvaru vytvoří vedle všudypřítomného odporu také a hlavně vztlak, pokud o to budeme stát. Neboť někdy se obejdeme i bez něho. Více >