Skromná aviatická anonymní soutěž nových UL létajících strojů

1199 anonmymní soutěž Klubu  AVypisujeme další soutěž v branži aviatiky i když předpokládáme, že nemusí hojně obsazena. Což nám však tolik nevadí neboť jsme zvědavi byť i jen na jakékoliv gramotné komentáře těch, kteří je stvoří.

Oč běží?????????????????

Jedná se o anonymní soutěž na dva-tři létající stroje, jejichž přibližné tvary jsou na připojených obrázcích. Více >

Amatérské stavby letadel

22Tento dokument je určen pro těch několik desítek, zejména tuzemských  upřímných stoupenců aviatiky uvažujících o vlastní stavbě létajícího stroje, z nichž pak asi  5 až 8 z nich to dílo dokončí, asi ne více, a bude na něm létat. Což se ještě před nepříliš dlouhou dobou nemohlo. Více >

Hudba a slovo

5Tentokrát zase poněkud odbočíme a uvedeme kratičkou prezentaci pro ty, kdo by chtěli vedle aviatiky ještě prožít několik hodin v dobré společnosti s hudbou a vlídným slovem na to navazujícím. A případně s tanečky.

Oč se asi bude jednat je uvedeno v nabídce.

J.Strausse a G.Millera se nám zatím do uvažovaných programů prosadit nepodařilo, ale co není může být. Více >

Okrajové víry nosných ploch.

A tak nešťastně to dopadloUž jsme se o tom zmiňovali několikrát. Na vině jsou křídla konečných rozpětí, protože jiná zatím nikdo neumí postavit.

Je to daň za to, že potřebujeme mít k aviatickému konání vztlak. Když ho na několik okamžiků v některých letových situacích nepotřebujeme, zmizí přibližně na tu dobu i neviditelné okrajové víry a s tím související indukovaný odpor.

Co se ale děje když ten vztlak je potřeba, je vhodné mít na zřeteli. Více >