VI. setkání KLUBu A

Dne 22.10.2016 se uskutečnilo další setkání, tentokrát 11-ti účastníků, již známého seskupení zastánců aviatiky a zejména amatérských staveb letounů. Bylo to opět v Hradci Králové v DDaM.

1060-rorys-10a

Na tomto setkání byly diskutovány okolnosti související se stavbami nových kluzáků p. J.Macha a L.Knápka a také modernizace kluzáku p. M.Urbance.

Výměna názorů,zkušeností, nápadů a doporučení byla poměrně rozsáhlá. Se snahou uvést mnohé věci na správnou cestu pro úspěšné řešení úsilí těch zatím třech nadšenců. I když nebylo vždy dosaženo úplné shody, což je při takovýchto setkáních dost běžné.

1005-trup-kluzaku-j-macha

Neboť každý kdo se rozhodne pro stavbu svého vlastního stroje má od počátku představu o tom, jak by měl vypadat, jaké by měl vlastnosti, jaké výkony a také kolik by ho to stálo!!! A podle toho také mnohdy přistupuje s určitou skepsí k tomu, co již bylo jinými s nezbytnými zkušenostmi stvořeno a jaké jsou například pro to materiálové možnosti. Zřejmě to tak, ale má občas i být.

1502-navrh-kompozit-nosniku-kridla-roryse-12

Nebylo jednoduché vést takovou debatu, když pro některá detailní řešení uzlů, detailů či sestav strojů bylo nutno nejprve správně popsat jejich „poslání“. Nakonec se to, ale vždy podařilo.

Všechny tři stroje by měly být uvedeny do provozu v roce 2017.

Zbývá snad ještě připomenout, že URL tohoto dobrovolného seskupení aviatických nadšenců je :

                                        http://forumkluba.czweb.org 

                              nebo je možné ho vyhledat pod názvem

                                             Fórum KLUBu A.

POMOCÍ TĚCHTO NÁSTROJŮ JE MOŽNÉ VNÁŠET GRAMOTNÉ DOTAZY SOUVISEJÍCÍ S AMATÉRSKÝMI STAVBAMI MENŠÍCH LETOUNŮ , MODELŮ LETADEL, JAKOŽ I UAV ČI UAS A                                                  OČEKÁVAT SOLIDNÍ ODPOVĚĎ.  

To je naše nabídka, kterou zřejmě žádný spolek podobným způsobem neposkytuje a tak zůstává                                   nemálo  příznivců aviatiky bez potřebných informací.

24.10.2016                                                                                       Jaroslav Lněnička

Návrh dvoumístného business letounu

03-soubezny-navrh-martina-vPřed dvěma lety jsem byl požádán, zda bych mohl či nemohl vytvořit nějaký návrh dvoumístného letounu pro podnikatelské účely. Byl to jeden slovenský podnikatel, který stavěl na první místo rychlost letu a 300 km/h se mu nezdálo být příliš mnoho. Mně zase ano, ale usoudil jsem, že by to mohl být zajímavý pokus o tom co a jak by mohlo vyjít.

Požádal jsem profesionála Martina V. (nevím zda by chtěl, abych uváděl zde jeho celé jméno, proto ta zkratka) zda by ho to také zajímalo. Protože nebyl proti, tak jsme nějakou iniciativu spojenou s více desítkami hodin do toho vložili. Více >

Airlander zvláštní létající stroj

Airlander 10.... pohonná jednotkaAviatika rozlišuje dva základní druhy letadel. A to jednak letadla lehčí vzduchu, využívající Archimedova zákona a ta co jsou těžší než vzduch. Je tím míněna především jejich jednotková hmotnost ku stejné fyzikální veličině atmosférického vzduchu.

Silami, které jim umožňují setrvávat v atmosféře Země a dokonce se v ní pohybovat, to znamená létat nebo se vznášet jsou – aerostatický a aerodynamický vztlak.

U letadel lehčích vzduchu je to pouze vztlak aerostatický, když balony či vzducholodě, které sem patří, jsou naplněny plynem, jehož měrná tíha je menší než 1,22 kg/m³ u mořské hladiny. Více >

Kluzáky agresivní a příklady těch druhých

16 XCG 13AV průběhu činnosti tvorů honosících se názvem  homo sapiens, to když naši dávní předci opustili zřejmě koruny stromů a naučili se chodit, ale pak vzájemně ničit, se neustále objevuje snaha podmanit si to co mají ti druzí. Tato nešťastná vlastnost bude zřejmě trvat ještě dost dlouho. Lidstvo, pokud se toho „dožije“, má na to ještě asi 4 miliardy let, než zanikne Země jakožto jedna z planet sluneční soustavy. Více >

SOLARIMPULSE a české mikrokluzáky

1045 dvoupásnicový nosník křídlaSolarimpulse již přistál v Abu Dhabi po cestě z Káhiry dlouhé 2694 km za dva dny a 37 minut a tak dokončil originální pouť kolem světa na jednomístném „obřím modelu“ o rozpětí cca 72 m pouze  na sluneční pohon, za 21 dní a to v 17 etapách v celkové délce cca 40 000 km s několika mnohadenními přestávkami, když let začal v roce 2015. Více >