Letí!

V neděli 10.10. na letišti v Jaroměři proběhl první let Rorýse. Se zpožděním, za které se čtenářům omlouvám – podklady jsem obdržel již 12. 10. – s radostí sdílím dvě fotografie a video z prvního letu Rorýse, větroně dle návrhu Ing. Lněničky.

(Pokračování textu…)

Fotografie z akcí

Pan Šubrt, od kterého jste si mohli přečíst reportáž o realizaci letounu navrženého panem Lněničkou, mi poslal své fotografile z několika srpnových akcí leteckých i modelářských.

(Pokračování textu…)

Rorýs

Vážení čtenáři,

mé více než šedesát let trvající přátelství s ing. Jaroslavem Lněničkou mne téměř zavazuje abych po delší době potěšil příznivce těchto stránek, kdy nebyl pro důvod nám všem dobře známý uveřejněn žádný příspěvek zprávou, že byl realizován a letos se zdarem dokončen poslední velký konstrukční počin ing. Jaroslava Lněničky větroň Rorýs.

(Pokračování textu…)

Sbohem, pane profesore!

Vážení čtenáři, dovolil jsem si pro titulek tohoto příspěvku vypůjčit název známé knihy Jamese Hiltona. Je mou smutnou ctí vzdát poctu „profesorovi“ aviatiky Ing. Jaroslavu Lněničkovi. (Pokračování textu…)

Čas to je ten oheň co nikdy nevyhas´

V tuto závěrečnou, podle mého mínění křečovitou a bláznivou, část roku přikládám jednu kouzelnou sešlost živých zastánců pohybů vzduchem Země, tak jak ji stvořil před více lety Vladimír Renčín.

Troufl jsem si k tomu dopsat několik slov, jak jinak než o aviatice.

Každému, kdo si to přeje a zaslouží vinšuji přiměřeně dobré zdraví a tolik peněz kolik je mu zapotřebí, zejména pro aviatické konání. (Pokračování textu…)

10. setkání KLUBu A

Včerejšího dne se uskutečnilo 10. setkání KLUBu A v Hradci Králové za účasti 12 příznivců amatérských staveb letounů.

Několika hodinová gramotná diskuze probíhala v tvůrčím přátelském ovzduší odpovídajícímu úrovni důležitých pracovních porad  progresivních živoucích společností. A asi bylo mnohem produktivnější. (Pokračování textu…)

Mimořádná příležitost

Jak jsme již vícekrát zmiňovali, tak se přes všeliká protivenství projekt ULL – „RORÝS  12“  blíží k úspěšnému konci. Vypadá to, že v lednu roku 2019, po takřka třech letech úsilí, nadšení a obětavosti se podaří tento stroj Liboru Knápkovi připravit k prvním „prodíráním“ se atmosférou Země. Je to skvělá zpráva. (Pokračování textu…)

Jak třeba v aviatickém počínání?

Protože jsme populárně naučný magazín, jakkoliv s tím nemusí být všichni naši návštěvníci spokojeni, přikládáme takovouto pozdně letní informaci související s tím jak možno příkladně postupovat, když bychom se odhodlali alespoň kuse posoudit jaké výkony bychom mohli očekávat od létajícího stroje, ať již vlastními prostředky zhotoveného či zakoupeného. (Pokračování textu…)

Několik letounů pouze s křídlem a SOP

Je vedro, nebezpečné sucho a nevlídný východní vítr, který málokdy věští něco dobrého. Přesto nebo právě proto obraťme pozornost na aviatickou skupinu letounů vybavených pouze křídly a SOP.

Bude to tentokrát velmi stručné pojednání, aby i nahodilí návštěvníci našeho magazínu neměli třeba pocit rozvláčného a nic neříkajícího pojednání, protože asi někam zrovna pospíchají. (Pokračování textu…)

Ptáci, hmyz a lidi v povětří

Jak již snad z názvu plyne nebude zde povídání o jiných uživatelích zemské atmosféry, jimž jsou například netopýři, létající ryby, pavouci na svých pavučinách apod.

V tomto krátkém pojednání se pokusím pouze velmi stručně poukázat na některé okolnosti a zřejmě i skutečnosti z činností souvisejících s pokusy ovládnout vzduch na pevných či pohyblivých křídlech. Některé z nich se udály již tak dávno, že dochované zprávy o nich se vytrácejí z povědomí nejen příznivců letectví. Nezbylo zde již tolik ze starých časopisů, knih, technických zpráv osobních záznamů ústních sdělení kolik by bylo záhodno. Netroufám si však nějak dokonale to napravit. To je mimo můj dosah. (Pokračování textu…)

Archivy