Home » Literatura » Kratičká recenze knihy o dronech

Kratičká recenze knihy o dronech

Print Friendly, PDF & Email

 

Dostala se mi roku publikace Jakuba KARASE -„DRONY vydaná Computer Pressem v Brně letošního roku, s 208 stranami textu a barevných obrázků na hladkém papíře.

Je to zdařilá kompilace 222 tipů a triků souvisejících s těmito létajícími stroji, jejichž obrovský rozmach zřejmě ještě neskončil. Pokud se tak vůbec stane.

Pokud by snad někdo z našich čtenářů zatápal co to je, o čemž velmi pochybuji, pak vězte, že : dron je bezpilotní letecký prostředek nebo bezpilotní letecký komplexní systém, který umožňuje let bez jakékoliv posádky na palubě a může být řízen na dálku nejen v dohledu toho kdo ho ovládá (pilota), ale i mimo jeho vizuální dosah do vzdáleností mnoha tisíc kilometrů. K tomu je předpokladem samozřejmě aspoň možnost jeho autonomního pohybu v atmosféře Země. To jest bez zásahu pilota.

Jejich velikosti se nacházejí v rozmezí od několika centimetrů až do několika metrů (zatím). Letecké modely jsou v podstatě vždycky jakousi odnoží dronů, protože postrádají jakoukoliv lidskou osádku.

Autor Jakub Karas popisuje obsáhle, i když většinou stručně neboť odkazů je mnoho, 222 možností a okolností souvisejících například:

-s tímco je létání VLOS, BVLOS,FPV, létání v režimech GPS,ATTI,Home Lock, Course Lock, Follow me, Orbit,…

-se stavbou či koupí dronů v různých konfiguracích, jejich vybavením, velikostmi,….

-s legislativou pohybů dronů v atmosféře, což je záležitost dost ošemetná a může být snadno příčinou mnoha potíží provozovatelů a to nejen u nás a s připravovanou regulací jejich létání

-s přípravou k létání i vlastním poletováním ve dne i v noci,mlze, prachu, dešti, při námraze, v omezených prostorách,…

-s technickým stavem všech jejich součástí, se spolehlivou funkcí a její ověřováním před letem, s jejich kritickými částmi, natáčením, mapovaním a focením  z dronů, kurzy a školami pro ovládání dronů, …

-aklikacemi a programy pro drony.

Je toho hodně k přečtení.

Knížka má nejen obsah, ale i rejstřík, což je vhodná pomůcka pro orientaci v ní, když je třeba nalistovat stránku s hledaným pojmem.

Je to povedená publikace pro každého, zejména amatérského stoupence takovýchto létajících strojů.

24.10.2017 © Jaroslav Lněnička


Leave a comment

Archivy