Home » Letectví » SOLARIMPULSE napříč USA – 1. „skok“

SOLARIMPULSE napříč USA – 1. „skok“

Print Friendly, PDF & Email

Začátek přeletu USASolarImpulse je švýcarský program o realizaci letounu s lidskou posádkou poháněného sluneční energií, který bude schopen vykonat lety na dlouhé vzdálenosti a to i v noci.

První zprávy jsme o něm přinesli v našem magazínu v září 2009 – AL 9/09. V něm jsou i nějaké technické podrobnosti o stroji. A pak jsme přinesli ještě další informace. Například loni při přeletu do Maroka.

Oba nadšenci, vytrvalci a houževnatí cílevědomí manageři tohoto projektu-  Bertrand Piccard  a André Borschleg za vydatné podpory velmi silných mecenášů a nemalého týmů spolupracovníků, přikročili k další etapě testování prvního jejich létajícího stroje „na sluneční pohon“ a uskutečnili první etapu přeletu napříč USA. O tom jsme již také nedávno informovali. A takhle to dopadlo:

Start se uskutečnil v San Francisku 3.5.2013 s přistáním 4.5.2013 v 00,30h ve Phoenixu na runway č.8. Stroj pilotoval B.Piccard. Let trval asi 20 hodin.

Vzdušná vzdálenost mezi těmito dvěma městy je cca 1050 km. Z toho lze odvodit jakousi průměrnou rychlost letu kolem 50 km/h. Ekonomická rychlost tohoto stroje je asi 70 km/h. Lze usuzovat, že se stroj i pilot setkali za letu s méně příznivými povětrnostními podmínkami, které je asi zpomalily. To samozřejmě není nic neobvyklého.

Zatím nemáme bližší zprávy o průběhu letu. Až je získáme, tak je zde zveřejníme.

Po 20 hodinách letu musel být pilot dost unavený, přestože asi mohl využít automatického pilota jako pomocníka. Byl to přesto výjimečný výkon.

A my jemu i jejich týmu k tomu gratulujeme.

Následujících několik fotografií přibližuje závěr tohoto přeletu.

Řízení letu bylo v Payern ve Švýcarsku.

Druhý prototyp projektu SolarImpulse  HB-SIB je již hotov a jeho jednotlivé části jsou testovány.

První ověřovací lety by se měly uskutečnit na jaře roku 2014. A oblet Země je plánován na rozmezí dubna a července roku 2015.

4. 5. 2013 – 15.30h © Jaroslav Lněnička


Leave a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Archivy