Home » Letectví » Berlínský vzdušný most

Berlínský vzdušný most

Print Friendly, PDF & Email

Ve Frankfurtu n/M je hmatatelná připomínka téměř roční události, ke které došlo před 63 lety v tehdejším Německu rozděleném na čtyři okupační zóny – americkou, britskou, francouzskou a sovětskou. Tehdejší ještě hlavní město Berlín se nacházelo na teritoriu sovětské okupační zóny. Od června 1948 byly sovětským velením zablokovány všechny pozemní spoje vedoucí ze západních okupačních zón.  „Berlínská blokáda“ pak trvala od 26.června 1948 do 12.května 1949, během níž byli obyvatelé v západních sektorech Berlína zásobováni životně důležitým zbožím (benzín, uhlí, léky, potraviny) a to pouze ze vzduchu, neboť sovětské velení ve východním sektoru zablokovalo veškeré zásobovací pozemní a vodní cesty v důsledku zavedené měnové reformy spojenci v západním sektoru.

C-47's at Tempelhof Airport Berlin 1948

Z celého světa se slétly stroje prevážně typu Douglas C-54 „Skymaster“ do Frankfurtu nad Mohanem, aby tak za krátkou dobu začaly létat nepřetržitě 24 hodin denně do Berlína a vytvořily tak náhradní zásobování ze vzduchu pro 2,2 milionu obyvatel západního Berlína.

C-54 landing at Templehof

Stroje přistávaly v minutových intervalech na letišti Berlin-Tempelhof, kde po vyložení nákladu pokračovaly v další cestě pro náklad. Letci pracovali v osmihodinových směnách a během celé blokády trvající téměř 11 měsíců provedli 277 264 vzletů a přepravili celkem 2,34 milionu tun nákladu. Byla to, v dnešní profesionjální mluvě, logistická událost, která ani do dnešních dob nemá ve světě obdoby.

 Jako připomínka této události, jež se stala součástí právě začínající studené války, byl pozuději vybudován u frankfurtského letiště malý, ale neopomenutelný památník.

Památník leteckého mostu během berlínské blokády před letištěm ve Frankfurtu byl otevřen 26.června 1985 při příležitosti 37. výročí zahájení vzdušného mostu. V roce 2008 byl areál firmou Fraport AG restaurován včetně obou vystavených strojů Douglas C-47 a Douglas C-54. Druhý jmenovaný byl během služby pojmenován „Rosinenbomber“, protože piloti shazovali během přistávání balíčky se žvýkačkami, čokoládou a zřejmě i rozinkami, které berlínské děti sbíraly.

       

Původní památník leteckého mostu byl zbudován v Berlíně v roce 1951 jako dík za životně důležitou pomoc Berlíňanům.

http://en.wikipedia.org/wiki/Berlin_Blockade
(C) Ingrid Strauch

29.9.2011 © Stanislav Štembera

P.S. Akademie letectví

My tuto skutečnost, na kterou nás upozornil autor tohoto článku, přinášíme jako připomínku události, jež se stala v letectví před mnoha desítkami let a je potvrzením mimo jiné také toho, že létající stroje jsou schopny chovat se vlídně k obyvatelům této planety, i když jindy jsou bohužel často prostředkem k ničení. (J. L.)


Leave a comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Archivy