Akademie letectví :: číslo 04 / 2008
e-magazín Akademie letectví

číslo 4 ročník 2008

Obsah čisla

 • Editorial

 • Proměny křídel

  Jak chtějí někteří lidé mocí mermo létat a jiní zase vůbec ne. Jaká úsilí byla a jsou vynakládána na to, aby se člověk udržel ve vzduchu a mohl letět kam by chtěl. Uvedené poznámky a obrázky se týkají hlavně křídel letadel s pevnými nosnými plochami. Některé příklady řešení křídel jsou uvedeny.

  Metamorphoses of Wings -
  - on how some people want to fly at all costs and other ones not at all
  - on what efforts have been exerted for a human being to stay in the air and to fly wherever (s)he wanted
  Given notes and pictures deal mainly planes with not moving lifting surface. Some solution examples are mentioned.

 • Létající stroje v povětří

  I když dost lidí létá jen pro radost, mají někdy zlost, protože počasí je k jejich radovánkám nepříznivé. Jiným to zase moc nevadí a profesionálové se s tím musí rozumně vypořádat.
  O tom jaké situace, ale ne všechny, mohou nastat jestliže se z klidného povětří stanou pohybující se masy vzduchu nezávisle na našem vědomí, je v tomto příspěvku stručně a populárně pojednáno s případným poukazem na možné postupování v dané situaci.

  Flying Machines in the Atmosphere - Although many people fly just for joy, sometimes they are upset since the weather is not favourable for their hobby. Others do not mind it and still others – professionals – have to cope with it reasonably. This article deals briefly with what situations may occur if under calm weather air masses move independently. Potential procedures under such conditions are mentioned.

 • Model Z XII

  Zde jsou uvedeny důležité podklady pro případný projekt modelu letadla Z XII, které mohou být využity na příklad pro stavbu vlečného stroje pro větší modely větroňů nebo k jiným účelům.

  Z XII Model - Important presuppositions for a potential Z XII plane model design are mentioned. They can be used, e.g., for the construction of an aero-tow models for gliders.

 • Otázky a odpovědi

  Questions and Answers - This is a new column/section for curious questions and sensible answers, which substitutes the column/section “Public Inquiry”.

e-magazín Akademie letectví :: © Jan Janovec, © Jaroslav Lněnička :: akademie@airspace.cz